wyswietlanie.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty

Jak dobrać ekran projekcyjny? Praktyczny poradnik, który w kilku krokach pomoże Ci dobrać ekran

Blog Wyswietlanie.pl
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Jak dobrać ekran projekcyjny? Praktyczny poradnik, który w kilku krokach pomoże Ci dobrać ekran

Wybór odpowiedniego ekranu projekcyjnego to kluczowy element, który wpływa na jakość oglądania filmów w domowym zaciszu, czy wyświetlania obrazów w profesjonalnych warunkach. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszy ekran do twojego projektora.

1. Dopasuj ekran do swojego projektora, a nie na odwrót

Ekran projekcyjny powinien być dobrany specjalnie pod kątem rodzaju projektora, z którym będzie używany. Ważne jest, aby ekran miał odpowiedni format obrazu, który pasuje do natywnego formatu wyjściowego projektora. To zapewni, że obraz będzie odpowiednio wyświetlany bez zniekształceń, czy niepotrzebnych marginesów. Weź pod uwagę więc proporcje ekranu.

Proporcje, czyli stosunek szerokości do wysokości wynoszą:

  • format standardowy 1:1
  • format video 4:3
  • format panoramiczny 16:9

2. Zadecyduj, czy ekran ma być mobilny, czy w stałej instalacji

  • Ekrany stałe - te ekrany są idealne do sal kinowych, sal konferencyjnych lub domowych sal kinowych, gdzie ekran nie będzie przemieszczany.
  • Ekrany mobilne - są przeznaczone do miejsc, gdzie projekcje są okazjonalne lub wymagają przenoszenia sprzętu, np. w szkołach czy przy organizacji okazjonalnych wydarzeń, jak festyny, strefy kibica w pubach itp.

3. Zwróć uwagę na materiał ekranu

Wybór materiału ma duży wpływ na jakość obrazu. Ekrany mogą być wykonane z różnych materiałów, które różnią się stopniem odbicia światła (gain), teksturą oraz kątem widzenia.

Rodzaje materiału:

  • Matowy biały - najbardziej uniwersalny zapewniający dobre odwzorowanie kolorów. Dobry wybór jeśli pomieszczenie ma ciemny wystrój, który nie odbija światła emitowanego przez ekran, a dodatkowo używany przez nas projektor nie dysponuje zbyt wysoką jasnością lampy.
  • Szary - zwiększa kontrast i głębię czerni, idealny do pomieszczeń niecałkowicie zaciemnionych.

4. Dobierz odpowiedni kąt widzenia i stopień odbicia światła (gain)

To dwa techniczne parametry, które są kluczowe przy wyborze ekranu.

Kąt widzenia określa jak szeroko można siedzieć od centrum przed ekranem, nie tracąc jakości obrazu (im mniejszy jest ten parametr, podawany w stopniach, tym bardziej pomniejszeniu ulega obraz).


Gain, czyli współczynnik odbicia, który ma ścisły związek z kątem widzenia. Współczynnik odbicia światła, który ma wpływ na jasność obrazu. W wypadku niskiego współczynnika odbite światło jest rozpraszane równomiernie pod szerokim kątem. Oznacza to, że nawet osoby siedzące z boku ekranu będą oglądały obraz wysokiej jakości. Z kolei ekrany o bardzo wysokim współczynniku odbicia światła (powyżej 2,0) rozpraszają je w węższym zakresie, dlatego najlepszy obraz zobaczą tylko widzowie siedzący na wprost ekranu.

Powierzchnie projekcyjne dedykowane do kina domowego przeważnie są w kolorach szarych i posiadają niski współczynnik odbicia światła (gain), który często jest poniżej 1. Gwarantują one obraz wysokiej jakości, szeroki kąt widzenia oraz co najistotniejsze przy projekcji filmowej – zwiększają kontrast oraz głębie czerni.

 

5. Dopasuj odpowiedni rozmiar ekranu do wielkości pomieszczenia

Rozmiar ekranu powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia oraz odległości, z jakiej widzowie będą oglądać projekcję. Obecnie oferowane ekrany używane są zarówno do projekcji wideo, jak i prezentacji danych komputerowych, a zatem ich wielkość powinna uwzględniać nie tylko ogólnie dobrą jakość obrazu, ale i czytelność danych liczbowych lub tekstu. Prawidłową wielkość ekranu określa się według następujących zasad:

  • szerokość ekranu projekcyjnego powinna stanowić około od 1/2 do 2/3 odległości od miejsca w którym będzie siedział widz. Ta zasada pozwoli nam uniknąć sytuacji gdy wybierzemy zbyt duży ekran i nie będziemy w stanie ogarnąć go wzrokiem.
  • wysokość ekranu - powinna wynosić ok. 1/6 odległości od ekranu do najdalej oddalonego widza, odległość od dolnej krawędzi ekranu do podłogi powinna wynosić min. 125 cm.

 

6. Mechanizm rozwijania - ręczny, a może elektryczny?

  • Ręczny - jest tańszy i prosty w obsłudze, ale może być mniej wygodny przy ekranach o dużych rozmiarach.
  • Elektryczny - oferuje większy komfort użytkowania, z możliwością zdalnego sterowania. Idealnie nadaje się dla stałych instalacji w salach kinowych, szkolnych, czy konferencyjnych. Dostępne w wersjach z napinaczami i bez napinaczy. Jest to związane z ryzykiem pofałdowań i zniekształceń powierzchni projekcyjnej. Takie ryzyko istnieje w ekranach rozwijanych, a wzrasta wraz ze wzrostem wielkości powierzchni. Decydując się na ekran posiadający system napinaczy mamy niemal 100% pewności, że powierzchnia projekcyjna w naszym ekranie kina domowego będzie idealnie płaska i prosta. Działanie napinaczy poprawia jakość wyświetlanego obrazu i gwarantuje zawsze najwyższą jakość projekcji. Należy pamiętać jednak, że ekrany z napinaczami nie występują w wersji ręcznej

 

7. Gdzie ekran będzie stał, czyli jego umiejscowienie w przestrzeni

Zwróć uwagę, aby ekran był umieszczony w miejscu, gdzie nie będzie wystawiony na bezpośrednie światło słoneczne, ani sztuczne oświetlenie, które mogłoby zakłócić jakość obrazu. Ważne jest, aby przestrzeń wokół ekranu była odpowiednio zaciemniona i wolna od refleksów.

Podsumowując

Wybór odpowiedniego ekranu projekcyjnego jest równie ważny, jak wybór samego projektora. Prawidłowe dobranie tych dwóch elementów zapewni najwyższą jakość obrazu i maksymalne zadowolenie z użytkowania, niezależnie od tego, czy planujesz oglądać filmy, grać w gry, czy prowadzić prezentacje biznesowe. Pamiętaj, aby dostosować ekran nie tylko do swojego projektora, ale i do specyfikacji pomieszczenia oraz indywidualnych potrzeb odbiorców. Dzisiejsze projektory multimedialne nie potrzebują już kilku metrów odległości od miejsca emisji. Dzięki technologii ultrakrótkiej ogniskowej stosowanej w nowoczesnych urządzeniach mogą wyświetlać obraz na ekranie, znajdując się kilkanaście centymetrów od niego. Zastosowane w sprzęcie lustra pozwalają na przekazywanie treści o szerokości kilkudziesięciu cali, stojąc niemalże na miejscu, gdzie rzucają światło. Możliwości sprzętowych jest wiele, dlatego jeśli potrzebujesz rady i wsparcia w temacie doboru projektora i ekranu projekcyjnego zgłoś się do nas telefonicznie (+32 210 22 11) lub mailowo (sklep@unikomp.pl), a my pomożemy dobrać Ci najlepsze rozwiązanie spełniające Twoje oczekiwania.

Pełną ofertę ekranów projekcyjnych i projektorów znajdziesz na www.wyswietlanie.pl

Przydatne narzędzie pomagające dobrać ekran projekcyjny do posiadanego projektora - kalkulator odległości rzutu projektora

Autoryzowany sklep

Autoryzowany sklep


Zakupy w naszym sklepie gwarantują, że produkty są autentyczne i pochodzą bezpośrednio z certyfikowanych źródeł 🏆

Darmowa wysyłka

Razem z wdrożeniem


Oferujemy pakiet produktów wraz z ich kompleksowym wdrożeniem. Zapomnij o kłopotach i ciesz się gotowym rozwiązaniem 📐

Darmowa wysyłka

Proste Finansowanie - LeaseLink


Wybierz leasing i korzystaj z nowoczesnych rozwiązań przy zachowaniu elastyczności finansowej. Proste i szybkie procedury 📑

Darmowa wysyłka

Skontaktuj się z nami!


Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 📞

 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ZAPYTAJ O CENE SPECJALNĄ

W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących produktu lub uzyskania ceny specjalnej prosimy o przesłanie kilku podstawowych informacji dotyczących potencjalnego Nabywcy. Czas odpowiedzi lub przydzielenia ceny specjalnej jest zależny od producenta danego urządzenia i może wynosić od 2 do nawet 48 godzin.









* - Pole wymagane


Sklep internetowy Shoper.pl