wyswietlanie.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty

Jak dobrać monitor medyczny?

Blog Wyswietlanie.pl
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Na co zwrócić uwagę dobierając monitor medyczny?

Dobór monitora medycznego, który będzie wyświetlać obrazy diagnostyczne jest uwarunkowany dwoma czynnikami - aktualnie obowiązującą podstawą prawną oraz potrzebami placówki medycznej.

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który musimy uwzględnić w czasie wyboru odpowiedniego sprzętu jest "Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 stycznia 2023 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej". Jest to dokument, który m.in. reguluje podstawowe parametry techniczne jakie musi spełniać monitor używany do diagnostyki oraz przeglądania obrazów medycznych. Załącznik nr 1 do w/w Rozporządzenia określa zaś rozmiar monitora, rozdzielczość, jasność a także fakt, iż monitor musi być zgodny z medycznym standardem DICOM.

Drugim czynnikiem są realne potrzeby placówki medycznej. Przy wyborze sprzętu warto przeanalizować jakie nowe modalności planowane są w szpitalu, czy planowane jest wprowadzenie nowych badań obrazowych, które szpital będzie realizował w najbliższej przyszłości, czy też jakich obecnie placówka medyczna realizuje najwięcej. Zważając na obecne i przyszłe potrzeby warto zastanowić się nad inwestycją w większą przekątną matrycy, czy rozdzielczością. Znaczenie może mieć to w momencie decyzji o zakupie nowego urządzenia - nie będzie wtedy potrzeby zakupu nowej stacji diagnostycznej. Przy wyborze monitora należy również wziąć pod uwagę przeznaczenie sprzętu i specjalizację lekarską osoby pracującej na danym monitorze, gdyż przykładowo obraz w radiologii klasycznej diagnozuje się na monitorach wyłącznie monochromatycznych (nie posiadających funkcji koloru). Z kolei w ortopedii diagnozując kości długie wygodniej będzie korzystać z monitora o dużej przekątnej (np. 30 cali), gdyż takie urządzenie zminimalizuje potrzebę obróbki obrazu i umożliwi szybszą diagnozę.

Rodzaje monitorów medycznych

1. MONITORY DIAGNOSTYCZNE - to monitory zarówno monochromatyczne, jak i kolorowe z matrycami o rozdzielczościach od 1 MP do 5 MP, dostępne w konfiguracjach jedno- lub wielopanelowych. Charakteryzują się wierną, stabilną jakością obrazu oraz wysoką jasnością obrazu, konieczną dla wiarygodnej oceny zdjęć w diagnostyce medycznej. Monitory te spełniają ostre wymagania normy DICOM dla tego rodzaju sprzętu medycznego. Stworzone są do współpracy z aplikacjami służącymi do przetwarzania obrazów uzyskiwanych metodą rentgenodiagnostyki analogowej, CR, DR, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz systemów angiografii.

MAMMOGRAFIA

1. Co najmniej dwa monitory wyświetlające obrazy monochromatyczne pracujące w układzie pionowym, w standardzie DICOM, stanowiące parę

2. Posiadające świadectwo parowania wydane przez producenta

3. Minimalna rozdzielczość monitorów - 5MP

4. Minimalny kontrast monitorów 350:1

RADIOLOGIA OGÓLNA

1. Co najmniej dwa monitory wyświetlające obrazy monochromatyczne pracujące w układzie pionowym, w standardzie DICOM, stanowiące parę

2. Posiadające świadectwo parowania wydane przez producenta

3. Minimalna rozdzielczość 1,92 MP

4. Minimalny kontrast 250:1

TOMOGRAFIA, ANGIOGRAFIA

1. Co najmniej 1 monitor; jeżeli interpretowane obrazy są w standardzie DICOM, monitor musi mieć możliwość wyświetlania obrazów zgodnie ze standardem DICOM

2. Jeżeli obrazy są w kolorze to powinien być to monitor kolorowy

3. Minimalna rozdzielczość - 1MP

4. Minimalny kontrast 100:1


2. MONITORY PRZEGLĄDOWE - to monitory przeznaczone do różnych zastosowań medycznego obrazowania w szpitalach. Z 12-sto bitową możliwością przetwarzania obrazu zapewniają spójną i idealnie zgodną ze standardem DICOM możliwością podglądu obrazu w dowolnym miejscu, czasie oraz środowisku szpitalnym.

MAMMOGRAFIA

1. Co najmniej 1 monitor; jeżeli interpretowane obrazy są w standardzie DICOM, monitor musi mieć możliwość wyświetlania obrazów zgodnie ze standardem DICOM

2. Minimalna rozdzielczość - 5MP

3. Minimalny kontrast 100:1

RADIOLOGIA OGÓLNA

1. Co najmniej 1 monitor, z możliwością przełączania w tryb DICOM

2. Minimalna rozdzielczość 1MP

3. Minimalny kontrast 100:1

TOMOGRAFIA, ANGIOGRAFIA

1. Co najmniej 1 monitor

2. Minimalna rozdzielczość - 1MP

3. Minimalny kontrast 100:1

Co oznacza skrót DICOM?

DICOM to skrót od słów: Digital Imaging and Communications in Medicine (tłum. Obrazowanie Cyfrowe i Wymiana Obrazów w Medycynie).

DICOM jest normą opracowana dla potrzeb ujednolicenia wymiany i interpretacji danych medycznych reprezentujących lub związanych z obrazami diagnostycznymi w medycynie.

jak dobrać monitor medyczny

DICOM znajduje zastosowanie głównie w przetwarzaniu obrazu w:

- tomografii komputerowej (TK/CT),
- tomografii rezonansu magnetycznego (MRI),
- pozytonowej tomografii emisyjnej (PET),
- cyfrowej angiografii subtrakcyjnej (DSA),
- cyfrowej radiografii konwencjonalnej (CR),
- radiografii cyfrowej (DR)
- oraz wszystkich innych badaniach, które wykorzystują technologie cyfrowe o wysokiej rozdzielczości obrazu.

Dane w formacie DICOM mają dużą objętość, co za tym idzie - wymagają specjalnego oprogramowania i sprzętu komputerowego, a także łączy o wysokiej przepustowości. To wszystko pozwala jednak zachować najwyższą jakość obrazu niezbędną do prawidłowego diagnozowania. Stosowanie normy DICOM umożliwia również funkcjonowaniu teleradiologii, czyli dziedzinie telemedycyny, która skupia się na zdalnej ocenie badań obrazowych, zlecanych przez daną jednostkę. 

Kalibracja monitorów medycznych do wartości zgodnych z krzywą DICOM jest niezbędnym procesem, który zapewnia precyzyjne wyświetlanie obrazów diagnostycznych.

Kalibracja do krzywej dicom testy akceptacyjne testy specjalistyczne

Przeczytaj więcej na ten temat na naszej stronie poświęconej kalibracji monitorów medycznych.



Aktualne ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 11 stycznia 2023 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej wraz z załącznikami

Pobierz dokument [PDF]

Autoryzowany sklep

Autoryzowany sklep


Zakupy w naszym sklepie gwarantują, że produkty są autentyczne i pochodzą bezpośrednio z certyfikowanych źródeł 🏆

Darmowa wysyłka

Razem z wdrożeniem


Oferujemy pakiet produktów wraz z ich kompleksowym wdrożeniem. Zapomnij o kłopotach i ciesz się gotowym rozwiązaniem 📐

Darmowa wysyłka

Proste Finansowanie - LeaseLink


Wybierz leasing i korzystaj z nowoczesnych rozwiązań przy zachowaniu elastyczności finansowej. Proste i szybkie procedury 📑

Darmowa wysyłka

Skontaktuj się z nami!


Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 📞

 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ZAPYTAJ O CENE SPECJALNĄ

W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących produktu lub uzyskania ceny specjalnej prosimy o przesłanie kilku podstawowych informacji dotyczących potencjalnego Nabywcy. Czas odpowiedzi lub przydzielenia ceny specjalnej jest zależny od producenta danego urządzenia i może wynosić od 2 do nawet 48 godzin.









* - Pole wymagane


Sklep internetowy Shoper.pl