wyswietlanie.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty
Jak dobrać tablicę interaktywną?

Tablica interaktywna jest to urządzenie współpracujące z komputerem lub notebookiem i projektorem multimedialnym. Działa jak duży ekran dotykowy, który w zależności od technologii, w jakiej wykonano tablicę, może być obsługiwany za pomocą palca (technologia optyczna, pozycjonowania w podczerwieni, pojemnościowa) lub specjalnego pisaka (technologia elektromagnetyczna). Tablice interaktywne umożliwiają wyświetlanie dowolnej zawartości komputera w dużym formacie. Jednak najważniejszą jej cechą jest pełna interakcja z użytkownikiem. Prelegent prowadzący prezentację lub nauczyciel prowadzący lekcję, stojąc przy tablicy interaktywnej może obsługiwać dowolny program uruchomiony w komputerze lub notebooku. Na każdym, wyświetlonym na tablicy interaktywnej, obrazie/zdjęciu/tekście można pisać, notować, zaznaczać, podkreślać. Wszystkie naniesione na tablicy notatki można zapisać rozesłać pocztą e-mail/umieścić na serwerze lub wydrukować.

Rozważając kupno tablicy interaktywnej dla swoje szkoły/klasy trzeba wziąć kilka aspektów pod uwagę. Przede wszystkim rozdzielmy tablicę interaktywną od oprogramowania. Z punktu widzenia użytkownika dość łatwo jest połączyć te dwie kwestie, gdyż o atrakcyjność lekcji interaktywnych dba właśnie program. Należy jednak pamiętać, że to tablica jako urządzenie będzie obecna w klasie przez wiele lat. Oprogramowanie będzie się zmieniać: będą wychodzić nowe wersje, powstaną nowe, ciekawe pomysły, zmieni się podstawa programowa, etc, - tymczasem na ścianie wciąż będzie wisieć ta sama tablica. Wybierając tablicę interaktywną warto zwrócić uwagę na łatwość i wygodę obsługi – czy tablica reaguje na dotyk palca i pióra ?, czy tylko na pióro ? To ważne, gdyż jeśli w trakcie lekcji skończy się bateria w piórze, lub samo pióro ulegnie zniszczeniu nie będziemy mogli korzystać z tablicy interaktywnej, dla której pióro jest niezbędne. Warto poszukać na rynku rozwiązań, które nie wymagają wprawy w korzystaniu, dzięki czemu nauczyciel skupia się na prowadzeniu zajęć, a nie na obsłudze tablicy. Przykładowo, tablicę interaktywną firmy Panasonic możemy obsługiwać palcem lub piórem. Samo pióro ma wbudowane pokrętło, którym wybieramy narzędzia i kolory pisania co nie wpływa na płynność prowadzenia zajęć. Kolejną sprawą są głośniki – jeżeli już korzystamy z tablicy interaktywnej, z pewnością sięgniemy po materiały multimedialne – zdjęcia, filmy, dźwięki czy animacje. Jeżeli chcemy maksymalnie uprościć obsługę tablicy, wybierzmy model z wbudowanymi głośnikami – zaoszczędzi to kłopotów z podłączaniem dodatkowych kabli i uruchamianiem dodatkowego urządzenia. Jeżeli tablica interaktywna ma zastąpić tablicę kredową należy zwrócić uwagę na możliwość obsługi multidotyku – jest to funkcja umożliwiająca pracę np. 3 uczniów jednocześnie w dowolnej części tablicy. Dzięki temu możemy stworzyć prawdziwą interakcję – przygotować zadania by później rozwiązywać je z uczniami. Z punktu widzenia ekonomicznego zapytajmy o gwarancje i przede wszystkim szkolenie. Sama tablica bez szkolenia powoduje, że zaczynamy od podstaw i wyważamy otwarte już drzwi.
  
Na co zwrócić uwagę przy zakupie tablicy interaktywnej ?
  
Rodzaj powierzchni - ważne, aby powierzchnia była suchościeralna (pozwalała na pisanie zwykłymi markerami), magnetyczna
  
Bezpieczeństwo użytkowania - tablica powinna posiadać długi okres gwarancji (nawet 5 lat), powierzchnię nie odbijającą światła projektora (chroniącą oczy) oraz odporną na uszkodzenia
   
Sposób obsługi tablicy
- najpopularniejsze są tablie interaktywne, które można obsługiwać za pomocą palca lub dowolnego wskaźnika (tablice optyczne, na podczerwień)

  
Dołączone oprogramowanie
- ważne, aby tablica posiadała oprogramowanie, z którego można korzystać również po zmianie tablicy interaktywnej (aby jego licencja nie była ściśle powiązana ze sprzętem). Oprogramowanie powinno posiadać możliwość rozpoznawania pisma w języku polskim, bogatą bazę wiedzy (obrazy, filmy) oraz być intuicyjne w obsłudze.

  
PODZIAŁ TABLIC WG TECHNOLOGII WYKONANIA
  
Technologia optyczna
- obsługa za pomocą palca lub dowolnego wskaźnika 
- powierzchnia całkowicie odporna na uszkodzenia mechaniczne (ewentualne uszkodzenie nie wpływa na działanie tablicy)
- powierzchnia matowa, nie powoduje refleksów przy projekcji
- wysoka dokładność odczytu

Technologia IR (pozycjonowanie w podczerwieni)
  - obsługa za pomocą palca lub dowolnego wskaźnika
- powierzchnia całkowicie odporna na uszkodzenia mechaniczne (ewentualne uszkodzenie nie wpływa na działanie tablicy)
- powierzchnia matowa, nie powoduje refleksów przy projekcji
 
Technologia EM (elektromagnetyczna) 
- obsługa za pomocą precyzyjnych pisaków (dołączane w zestawie) i przez kilka osób jednocześnie
- powierzchnia suchościeralna, której można używać jak zwykłej białej tablicy
- wysoka rozdzielczość dla zastosowań wymagających precyzyjnych wskazań
  
Technologia pojemnościowa
- możliwość obsługi przez wiele osób jednocześnie
- obsługa za pomocą palca lub dowolnego wskaźnika
- powierzchnia suchościeralna, której można używać jak zwykłej białej tablicy
- wysoka rozdzielczość dla zastosowań wymagających precyzyjnych wskazań
   

Nowością na rynku są Interaktywne tablice LCD, które pozwalają korzystać z interaktywnych funkcji oraz standardowego wyświetlacza LCD. W przypadku tego rozwiązania nie jest wymagane posiadanie projektora. Tablica LCD może w każdej chwili posłużyć jako zwykły monitor do odtwarzania filmów czy prezentacji.

 

 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ZAPYTAJ O CENE SPECJALNĄ

W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących produktu lub uzyskania ceny specjalnej prosimy o przesłanie kilku podstawowych informacji dotyczących potencjalnego Nabywcy. Czas odpowiedzi lub przydzielenia ceny specjalnej jest zależny od producenta danego urządzenia i może wynosić od 2 do nawet 48 godzin.

* - Pole wymagane


Sklep internetowy Shoper.pl