ZADZWOŃ DO NAS
+48 32 210 22 11
0
suma: 0,00 zł do kasy
Jak wybrać monitor interaktywny?

1. Kluczowe cechy    

Dopasuj wielkość

Szukając monitora, który spełniłby wymagania na początek warto zastanowić się nad kluczową cechą jaką niewątpliwie jest wielkość wyświetlanego obrazu. W monitorach, tak jak w klasycznych telewizorach, jest ona wyrażona w calach określających długość przekątnej.


 



Monitory interaktywne są z założenia wyświetlaczami wielkoformatowymi, które pozwalają na ręczne nanoszenie notatek na wyświetlany obraz tak aby widoczny był on dla wszystkich uczestników spotkania lub zajęć lekcyjnych. 

Najpopularniejsze modele posiadają przekątne: 55”, 65”, 70” oraz 84”.  

 


Wybór przekątnej zależy w dużej mierze od wielkości i układu pomieszczenia docelowego. Podstawowa zasada jest oczywista i stanowi, że im większe pomieszczenie tym większy monitor będzie wymagany do komfortowej pracy. Na początek warto założyć, że monitor 55” będzie nadawał się do małych i średnich pomieszczeń, 65” oraz 70” sprawdzi się w średnich pomieszczeniach, natomiast do największych pomieszczeń będzie odpowiedni monitor 84-calowy.

Zasady te mogą oczywiście ulec zmianie ze względu na rozkład pomieszczenia i np. układ ławek. Dlatego ważne jest aby przetestować jak preferowana wielkość monitora sprawdzi się w warunkach docelowych.

Aby sprawdzić jak wielkość monitora będzie miała się do pomieszczenia można np. skorzystać z zamontowanej tablicy suchościeralnej, aby rozrysować różne wielkości monitorów i sprawdzić potencjalną widoczność z różnych miejsc. Parametry takie jak wysokość i szerokość ekranu można znaleźć w specyfikacjach monitorów. Warto sprawdzić również ofertę firm sprzedających monitory interaktywne i poprosić o wypożyczenie egzemplarza testowego. Przy planowaniu instalacji warto pamiętać, że monitory posiadają bardzo szerokie kąty widzenia (178 st) co umożliwia dobrą widoczność również osobom siedzącym na skrajnych miejscach po bokach sali.

Dla standardowych sali lekcyjnych dobrym wyborem jest monitor o wielkości 65” – ze względu na najkorzystniejszy stosunek rozmiaru do ceny.

 

Parametry minimalne

Monitory interaktywne w Polsce zaczęły zyskiwać popularność ok. 3 lat temu. Tak jak większość trendów tak i ten zawitał do Polski z krajów takich jak Wlk. Brytania  i Holandia, gdzie rozwiązania te zaczęły wypierać tablice interaktywne. Tak długa obecność na rynku wykształciła zespół parametrów, które stanowią niezbędne minimum dla każdego monitora. Wybierając monitor poniższe cechy muszą być zawarte, aby zapewnić odpowiedni komfort użytkowania już od początku.

  • Rozdzielczość natywna: Full HD (1920 x 1080) – zdecydowana większość materiałów jest obecnie tworzona pod tą właśnie rozdzielczość.  Pozwala ona na uzyskanie maksymalnej szczegółowości obrazu. Warto wspomnieć, że monitory obsługujące tą rozdzielczość są kompatybilne z niższymi rozdzielczościami – użytkownik nie musi się martwić o to czy starsze materiały będą wspierane.

 


 

  • Złącza audio-wideo: min. 1 x HDMI, 1 x VGA, wejście i wyjście audio – ten podstawowy komplet złączy pozwoli na podłączenie przeważającej większości komputerów obecnych na rynku oraz urządzeń takich jak odtwarzacz blu-ray. Do komfortowej pracy z monitorem, zalecane jest jednak aby monitor posiadał przynajmniej 2 lub 3 wejścia cyfrowe typu HDMI. Dzięki temu można do niego podłączyć jednocześnie więcej urządzeń i podczas zajęć wystarczy przełączać źródło sygnału bez konieczności przełączania kabli. W ten sposób nauczyciel może mieć wszystko przygotowane i przetestowane przed zajęciami, aby nie tracić czasu podczas lekcji i uniknąć ewentualnego stresu związanego z nagłym nieoczekiwanym zachowaniem sprzętu.

  • Wbudowane głośniki: min. 2 x 10 W – jedną z kluczowych przewag monitora nad zestawem tablica + projektor są wbudowane głośniki. Warto aby ich moc wynosiła co najmniej 2 x 10 W RMS co pozwoli na wyeliminowanie potrzeby podłączania zewnętrznych głośników w sali lekcyjnej. Rozwiązanie takie z powodzeniem zastąpi magnetofon lub sprzęt nagłaśniający a jakość dźwięku doskonale odwzorowuje ludzką mowę. Podłączając do monitora mikrofon nauczyciel może korzystać z niego jako wzmacniacz mowy dzięki czemu po całym dniu pracy głosem nie będzie się czuł zmęczony.

  • Wzmacniana szyba frontowa: grubość min. 4 mm – element niezbędny ze względu na dotykowy ekran. Parametr szczególnie istotny w środowisku szkolnym  - zapobiega uszkodzeniu matrycy przez zbyt mocny nacisk na powierzchnię lub inne nieprzewidziane wypadki. Zapewnia on pełne bezpieczeństwo nauczyciela i uczniów podczas normalnej pracy z urządzeniem.

  • Ilość obsługiwanych punktów dotyku: min. 4 punkty – 2 punkty dotyku pozwalają na obsługę gestów wielodotykowych w systemie Windows, jednak w sali lekcyjnej często przy monitorze będą przebywać dwie osoby – warto aby obie miały możliwość korzystania z gestów. W przypadku gdy przewidziane jest korzystanie przez większa liczbę osób – warto zastanowić się nad jeszcze większa liczbą obsługiwanych punktów. Dodatkowo rozwój oprogramowania edukacyjnego i aplikacji wykorzystujących coraz więcej punktów dotyku powoduje, iż wskazany jest wybór monitorów obsługujących 10 punktów. Mając na uwadze fakt, że korzystanie z monitora interaktywnego planowane jest na co najmniej kilka lat, zakup produktu o parametrach odstających od aktualnych nowości rynkowych może powodować konieczność kolejnych, nieuzasadnionych inwestycji.


2. Elementy dodatkowe, które warto mieć w zestawie


Spełniający wcześniej wymienione parametry minimalne możemy z powodzeniem np. prowadzić prezentację czy zajęcia lekcyjne. Jeżeli oczekujemy jednak większego komfortu użytkowania i większych możliwości warto zwrócić uwagę na poniższe cechy.

  • Możliwość wbudowania komputera: np. slot OPS. Podłączenie zewnętrznego komputera, np. laptopa, wymaga podpięcia co najmniej dwóch dodatkowych kabli: kabla wideo oraz kabla USB, który odpowiada za przesyłanie danych dotyku. Nie można zapomnieć również o kablu zasilającym do komputera. Jeżeli użytkownik chce uniknąć plątaniny kabli to powinien wybrać monitor ze slotem OPS, który pozwala wbudować wewnątrz monitora dedykowany komputer. Komputer ten nie wymaga podpinania żadnych dodatkowych kabli.

    Zalety i korzyści monitora z wbudowanym komputerem:

    • mniej kabli oraz mniej podłączania co przekłada się na większą estetykę oraz mniej problemów dla nauczyciela podczas lekcji oraz większą swobodę podczas korzystania

    • możliwość prostej i skutecznej standaryzacji sprzętu (ten sam komputer o tych samych parametrach wbudowany w każdy monitor). Jest to bardzo ważne dla nauczycieli przechodzących z Sali do Sali, ponieważ nie muszą się obawiać, że za każdym razem będą mieli do czynienia z innym zestawem, wymagającym innego sposobu korzystania.

    • komputer zawsze na miejscu – materiały można przynosić i wgrywać np. za pomocą pamięci pendrive. Nie ma konieczności przenoszenia komputera i podłączania każdorazowo do monitora. Materiał przygotowany przez nauczyciela może być w prosty sposób przenoszony między monitorami.

    • prosta obsługa i oszczędność czasu – wystarczy włączyć monitor aby automatycznie uruchomić również komputer, który po kilku sekundach będzie gotowy do działania


  • Powłoka antyodblaskowa. Parametr szczególnie przydatny gdy monitor używany jest w nasłonecznionych pomieszczeniach – matowa powierzchnia nie odbija światła i pozwala na uniknięcie tzw. efektu lustra – gdy w ekranie odbija się otoczenie.

    Zalety:

    • istotnie zwiększony komfort użytkowania – lepsza widoczność nawet w słoneczne dni

    • eliminuje refleksy i zmniejsza zmęczenie wzroku

(Porównanie powierzchni - po lewej błyszcząca / po prawej matowa)

  • Wbudowany Android. Najnowsze monitory posiadają wbudowaną jednostkę z Androidem, która pozwala zamienić monitory w olbrzymie tablety. Umożliwia to korzystanie z monitora nawet gdy pod ręką nie ma komputera, lub co ciekawe, umożliwia nanoszenie notatek na obraz bezpośrednio wyświetlany np. z odtwarzacza blu-ray lub konsoli.

    Zalety:

    • korzystanie z dotykowych właściwości monitora i podstawowych aplikacji bez potrzeby podłączania komputera

    • monitor może być używany jako zwykła tablica a notatki mogą być zapisane w postaci pliku graficznego bądź po prostu usunięte jeśli nie są potrzebne

    • notatki nanoszone na dowolne źródło

    • możliwość odtwarzania zdjęć, filmów, pdf-ów oraz plików pakietu Office – wszystko bez potrzeby podłączania komputera

  • Dodatkowa czarna ramka dookoła wyświetlanego obrazu. Nieoceniony element monitora stworzony z myślą o Windows 8.1 i późniejszych, gdzie duża liczba gestów wymaga np. wyciągania menu „zza krawędzi ekranu”. Czarna ramka pozwala na korzystanie z tych gestów bez przypadkowego klikania po wyświetlanym obrazie.

    Zalety:

    • ułatwienie z korzystania gestów w systemie Windows

 

Akcesoria dodatkowe

Statyw

  • Regulowany – jeżeli monitor jest zamieszczony w pomieszczeniu z którego korzystają dzieci z różnych przedziałów wiekowych. Statyw taki umożliwi dostosowanie wysokości monitora aby była komfortowa dla aktualnie korzystającego użytkownika.

  • Mobilny. Idealne rozwiązanie, jeżeli monitor będzie przeznaczony do używania w więcej niż jednym pomieszczeniu. Warto dodać, że monitory są dużo łatwiejsze w przewożeniu niż np. tablica interaktywna z projektorem

    Zalety:

    • zwiększona mobilność sprzętu – możliwość przemieszczania pomiędzy pomieszczeniami

    • statyw regulowany jest znacznym ułatwieniem dla grup do których uczęszczają osoby niepełnosprawne



Kamera do wideokonferencji.

Coraz popularniejsze w edukacji są wideokonferencje, które umożliwiają uczniom z różnych krajów na prowadzenie rozmów wideo z rówieśnikami zza granicy. Pozwala szkolić to umiejętności językowe i przede wszystkim prowadzić zajęcia, które przyciągają uwagę. Połączenie możliwości monitora i dobrej kamery do wideokonferencji pozwala na przeprowadzenie międzynarodowych i dodatkowo interaktywnych zajęć.

Zalety:

  • wraz z monitorem stanowi idealny zestaw do nauki i współpracy

  • kamery z szerokim kątem widzenia doskonale nadają się sali konferencyjnych i lekcyjnych
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony









Sklep internetowy Shoper.pl