ZADZWOŃ DO NAS
+48 32 210 22 11
0
suma: 0,00 zł do kasy
Na co zwrócić uwagę przy zakupie projektora

 

Wybierając projektor multimedialny, musimy zadać sobie pytania: jak i gdzie będzie on wykorzystywany oraz jakie warunki panują w miejscu, gdzie będzie pracował? Dokonując wyboru, trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele elementów. Ważne jest, by wszystkiego nie sprowadzać wyłącznie do ceny. Może to być złudna oszczędność, ponieważ koszty, które musimy ponieść, mając już projektor, mogą okazać się na tyle wysokie. Dlatego warto dokonywać świadomych wyborów.

Wybór projektora multimedialnego, podobnie jak każdego innego urządzenia, nie jest łatwy. Producenci prześcigają się w ofertach, gwarantując nowe funkcje, rozbudowaną listę gniazd i możliwości. Niestety często trudno jest rozszyfrować skomplikowane specyfikacje, dopasować parametry do własnych potrzeb, a jedynym decydującym kryterium staje się cena – jak najniższa. To pułapka, w którą bardzo łatwo wpaść.

Zanim kupimy projektor, rozważmy możliwości w zderzeniu z potrzebami. Gdzie sprzęt ten będzie używany? Czy tylko w jednej sali, czy może będzie przenoszony?

W tej sytuacji ważne są jego parametry – waga i wymiary. Istotna jest też możliwość łatwego podłączenia oraz szybkiego włączania i wyłączania. W zastosowaniach edukacyjnych, zwłaszcza w zestawach z tablicami interaktywnymi, sprawdzają się projektory z kategorii ultra krótkoogniskowe. Te urządzenia, przymocowane w odległości od kilku do kilkudziesięciu centymetrów od tablicy czy ekranu, wyświetlą obraz o satysfakcjonującej wielkości (np. o przekątnej 80”). Atutem korzystania z projektorów krótkoogniskowych jest praktycznie brak cienia (nie można wejść między światło projektora, a tablicę) oraz wyeliminowanie zagrożenia, jakim jest dla wzroku patrzenie w lampę projektora.

Na zakupie projektora się nie kończy

Kolejnym kosztem jest ekran. Warto przemyśleć, na jaką płaszczyznę projektor będzie wyświetlał obraz. Powierzchnia, na której oglądamy to, co wyświetla projektor, ma kluczowe znaczenie dla jakości obrazu. Jeśli staramy się dobrać właściwie parametry, musimy zadbać również o ekran, który nie tylko musi mieć właściwą jakość, ale także format. Projektor dostarcza sam obraz, abyśmy mogli zaś usłyszeć dźwięk, konieczny jest system nagłaśniający. Niektóre modele są wyposażone w głośniki – warto sprawdzić, czy ich moc okaże się wystarczająca w sali, w której urządzenie będzie zainstalowane. Prawidłowa instalacja powinna zapewnić wygodę i bezpieczeństwo. Projektor należy przymocować, wykorzystując specjalny uchwyt z ukrytymi przewodami, który łatwo można podłączyć np. komputera i systemu nagłośnienia. Dodatkowy wydatek, poza usługą instalatorską, to uchwyt do montażu oraz kable i przyłącza. Koszty eksploatacyjne to kolejna pozycja w budżecie. Nie sprowadzają się one niestety wyłącznie do kosztów energii elektrycznej. Projektor, podobnie jak każde inne urządzenie, ulega zużyciu. Wymaga przede wszystkim wymiany lampy projekcyjnej, a także filtrów. Warto oczywiście minimalizować owe koszty, ale także szukać projektorów, które nie wymagają częstych konserwacji i wymiany akcesoriów, a ich gwarancja dla sektora edukacyjnego jest wydłużona. Już przy zakupie warto sprawdzić, ile kosztuje lampa, którą trzeba będzie wymienić, i kiedy to może nastąpić. Ze względu na różne technologie przetwarzania obrazu można mówić o projektorach, których układ optyczny jest szczelnie zamknięty (np. DLP), a co za tym idzie, nie trzeba wymieniać filtrów. Decyzję dotyczącą zakupu zawsze poprzedza zdefiniowanie potrzeby. Nabycie urządzenia na potrzeby szkoły czy urzędu jest zadaniem odpowiedzialnym i niełatwym. Każde elektroniczne urządzenie niesie ze sobą kłopot wyboru, a jego możliwości wynikające z parametrów często pozostają zagadką. Kluczem do sukcesu jest zdefiniowanie zastosowania, w jakim ma się sprawdzać urządzenie.

Są i takie, które nie mają tradycyjnych lamp projekcyjnych i mogą pracować nawet 20 000 godzin bez wymiany źródła światła (projektory laserowo-ledowe). Nie ulega jednak wątpliwości, że przede wszystkim konieczne jest rozszyfrowanie parametrów, które pozwolą nam dokonać trafnego wyboru.

Technologia przetwarzania obrazu

Projektory różni przede wszystkim technologia przetwarzania i wyświetlania obrazu. Dostępne na rynku są dwie – LCD oraz DLP.

W technologii LCD (zapisywanej również jako 3LCD) obraz powstaje z trzech składowych barw światła, które przechodzą przez trzy matryce LCD – czerwoną, zieloną i niebieską. W technologii DLP powstaje poprzez przejście światła przez wirujące koło kolorów z kolorowymi segmentami oraz odbicie go przez specjalny podzespół, zwany chipem DLP.

Jaką technologię wybrać? Zależy to od oczekiwań wobec projektora. Bardzo popularna technologia DLP często wiązana jest z tzw. efektem tęczy. Są to barwne refleksy, dostrzegalne gdy równocześnie wyświetlamy czarne i białe elementy, np. czarna linia na białym tle. Warto podkreślić, że jest to subiektywne wrażenie wizualne – jedni widzą wyraźnie „efekt tęczy”, inni go w ogóle nie dostrzegają. Niewątpliwie za to w technologii DLP doskonale widać głębię czarnego koloru, co w technologii LCD nie jest już takie oczywiste, choć są modele, które potrafią zachwycić. „Efekt tęczy” w LCD w ogóle nie występuje. W tej technologii możemy liczyć na bardzo dobre odwzorowanie kolorów i lepszą efektywność świetlną.

 

Obiektyw

Rodzaj obiektywu i współczynnik odległości to bardzo ważne parametry. Określają z jakiej odległości od ekranu albo tablicy może być wyświetlany obraz. Zapis współczynnika odległości „0.6:1” oznacza, że obraz o szerokości 0,6 m uzyskujemy z 1 m odległości projektora od ekranu. W przypadku projektorów ultrakrótko-ogniskowych odległość ta jest niewielka (zazwyczaj do 0,3:1), w projektorach krótkoogniskowych do około 0,9:1. Większy współczynnik odległości oznacza tradycyjny projektor ze zwykłym obiektywem. Dużą zaletą projektorów krótkoogniskowych jest brak efektu cienia rzucanego na tablicę czy ekran, brak światła skierowanego w oczy prowadzącego oraz możliwość montażu z tablicą interaktywną na jednym uchwycie czy statywie.

 

Rozdzielczość

Rozdzielczość to zdolność do wyświetlania szczegółów – liczba pikseli, jakiej projektor używa, aby stworzyć obraz. Im wyższy ten parametr, tym obraz generowany przez projektor jest bardziej czysty, ostry i bogatszy w detale. Projektory o wysokiej rozdzielczości wyświetlają większą liczbę pikseli, które są mniejsze i dzięki temu mniej widoczne na ekranie – daje to wyrazisty i jednorodny obraz. Najtańsze urządzenia mają rozdzielczość SVGA (800x600) i wyświetlają format obrazu 4:3, następnie XGA (1024x768) również format 4:3, a w droższych modelach SXGA (1280x1024). Projektory WXGA (1280x768) mają format 16:10 oraz 1080p – full HD (1920x1080) – format 16:9. Oczywiście im większa rozdzielczość, tym lepiej, ale i drożej. Wybierając projektor np. do tablicy interaktywnej, należy zwrócić uwagę, aby wyświetlał taki sam format obrazu, jak format tablicy np. 4:3 (SVGA, XGA) lub 16:10 (WXGA) czy 16:9 (full HD). To samo dotyczy komputera. Zalecane jest, aby rozdzielczość projektora odpowiadała rozdzielczości komputera PC lub notebooka, z którym współpracuje. Warto zwrócić uwagę na różny format rozdzielczości. Dla lepszego wykorzystania możliwości najlepiej dopasować format ekranu projekcyjnego lub tablicy interaktywnej do formatu rodzielczości. Patrz: Jak wybrać ekran projekcyjny.

Bardzo istotna jest tzw. rozdzielczość podstawowa – czyli rzeczywista rozdzielczość, z jaką projektor może wyświetlić obraz (ang. native resolution). Jeśli rozdzielczość komputera (sygnału) jest zgodna z podstawową rozdzielczością projektora, uzyskujemy najwyższą jakość i czytelność – obraz wyświetlany jest w stosunku 1:1. Jeśli rozdzielczości nie są zgodne, obraz przed wyświetleniem jest przekształcany (skalowany, czyli przeliczany), co w mniej lub bardziej widoczny sposób powoduje obniżenie jego jakości. W ramach parametrów urządzenia podawana jest rozdzielczość podstawowa, tzw. natywna, oraz rozdzielczość maksymalna, czyli taka, jaką projektor może „przyjąć” i przekształcić na podstawową. To ważna informacja – projektor nie przyjmie wyższej rozdzielczości niż „maksymalna” i nie wyświetli takiego obrazu.

 

Jasność

Jednym z najważniejszych parametrów projektorów jest jasność podawana w ANSI lumenach. Wskazuje ona natężenie światła białego. To ona decyduje o tym, w jakich warunkach projektor zapewnia uzyskanie dobrze widocznego obrazu. Urządzenia, które mają poniżej 2000 ANSI lumenów, potrzebują zaciemnionych pomieszczeń. W warunkach szkolnych, w standardowej klasie, która z założenia jest dobrze oświetlona, sprawdzi się projektor, który ma co najmniej 2500 ANSI lumenów – oznacza to, że nie trzeba będzie zaciemniać sali, żeby zobaczyć obraz. Wybierając projektor, należy przede wszystkim brać pod uwagę warunki, w jakich będzie pracował. Jeśli mamy do czynienia z dużym, nasłonecznionym pomieszczeniem i zależy nam, aby uczniowie mogli notować, powinniśmy rozważyć zakup projektora, który ma 4000 ANSI lumenów lub więcej. W odniesieniu do potrzeb edukacyjnych, ale i zastosowania z tablicą interaktywną warto zwrócić uwagę na projektory z ultra szerokokątnym obiektywem. Przymocowane za pomocą specjalnego uchwytu w bliskiej odległości od tablicy, pozwalają uzyskać satysfakcjonującą przekątną obrazu (70-80 cali). Praktycznie eliminuje to problem cienia, doskwierający szczególnie użytkownikom tablic interaktywnych. Przy takim mocowaniu w zasadzie niemożliwe jest wpatrywanie się w świecącą lampę projektora, co może być niebezpieczne dla wzroku. W przypadku tego typu montażu – bardzo blisko od ekranu (Ultra Show Throw czy Short Throw) – jasność na poziomie 2000 ANSI lumenów jest wystarczająca.

 

Kontrast

Różnica między najjaśniejszym a najciemniejszym punktem na obrazie to właśnie kontrast. Im wyższy kontrast, tym lepiej – obraz jest wówczas wyraźniejszy i łatwiej odczytać tekst. Kontrast wpływa na głębię obrazu: liczbę szczegółów widocznych w najjaśniejszych i w najciemniejszych partiach obrazu, oraz na różnorodność barw, przede wszystkim jednak na ostrość. Im wyższy jest ten współczynnik, tym mniejsza wrażliwość wyświetlanego obrazu na silne światło otoczenia i większa zdolność projektora do wyświetlania odcieni kolorów.Nie powinno się bezpośrednio porównywać wartości liczbowych kontrastu projektorów w różnych technologiach. Trzeba również pamiętać o ograniczonej czułości kontrastowej ludzkiego oka, która zmienia się z wiekiem. Na ostateczny kontrast duży wpływ mają też warunki, w jakich projektor pracuje – w szczególności ekran, a także wymiary pomieszczenia, a konkretniej, odległość ekranu od sufitu i ścian. Znaczenie ma też tzw. oświetlenie zastane. Pomiary laboratoryjne są wykonywane w zaciemnionych pomieszczeniach i współczynniki podawane przez producentów dotyczą warunków laboratoryjnych, czyli takich, z jakimi w praktyce nie mamy do czynienia.

 

Właściwy kabel
Decydując się na okablowanie do naszego zestawu AV zawsze musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Kluczowymi zagadnieniami będzie typ łączonych urządzeń, charakter przenoszonego sygnału, rodzaj złącz, a także długość połączenia czy wygoda w podłączaniu i odłączaniu danego elementu. Zasada działania kabla jest bardzo prosta do zilustrowania na przykładach z naszego codziennego doświadczenia. Wiele specjalistów z branży AV twierdzi, że pierwszą cechą, jaka rzuca się w oczy podczas oceny kabla jest jego grubość. Faktycznie, w wielu przypadkach, zwłaszcza przy zastosowaniach analogowych (jak na przykład łączenie kolumn głośnikowych ze wzmacniaczem sygnału), grubość ma zasadnicze znaczenie. Można bardzo łatwo porównać to do wody płynącej cienką lub grubą rurą. Podobnie jak w grubej rurze mamy znacznie lepszą szybkość przepływu, tak samo kable głośnikowe o przekroju np. 4mm2 pozwolą na przesłanie dźwięku o znacznie lepszej jakości, pełnych nasycenia tonach niskich i świetnej szczegółowości tonów wysokich, niż kabel o przekroju 0,75mm2.

 

W przypadku połączeń o dużej długości, tak jak często podczas montażu projektora w sali prezentacyjnej, jakość kabla, a zwłaszcza izolacja, odgrywa bardzo ważną rolę. Oprócz tego, że zgodnie z podstawami elektrotechniki, opór kabla jest wprost proporcjonalny do jego długości, to na całej drodze, od urządzenia wysyłającego sygnał do odbiornika, połączenie narażone jest na zakłócenia, spowodowane innymi urządzeniami i ich polem elektromagnetycznym. Specjalnie warstwy gumy i folii (np. filtr ferrytowy) ekranują przewód a także chronią go przed wilgocią, kurzem i brudem, tak samo jak skóra chroni nasz organizm przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Dlatego warto zapytać się specjalisty czy kabel, którym będziemy przesyłać obraz do projektora należycie spełni swoją rolę.

Wyposażenie

Zasadniczo projektor dostarcza wyłącznie obraz, o dźwięk zaś musimy zadbać we własnym zakresie. Zdarza się jednak, że konkretny model projektora wyposażony jest w głośnik. Warto sprawdzić jego moc. W przypadku niedużego pomieszczenia głośnik o mocy 5W powinien wystarczyć, aby wszyscy uczniowie słyszeli dźwięk. Jeśli okaże się niewystarczający, należy go wzmocnić przez system nagłośnienia. W tym celu warto sprawdzić, czy posiadany system nagłośnienia można podłączyć – czy projektor ma odpowiedni zestaw gniazd. Najczęściej wykorzystywanym złączem jest VGA (D-Sub15), które przesyła jedynie obraz. Za pomocą złącza i przewodu HDMI przesyłany jest zarówno dźwięk, jak i obraz. W niektórych przypadkach zastosowanie znajdzie wyjście VGA – pozwala ono na wyświetlenie tego samego obrazu, co obraz z projektora np. na monitorze. Ważne jest też złącze audio (mini jack 3,5mm), które pozwala doprowadzić dźwięk do projektora tak, aby był odtwarzany z wbudowanego w nim głośnika. Dodatkowe złącza, takie jak S-Video, Component czy Composite, są używane sporadycznie. Użyteczna w zastosowaniach edukacyjnych jest również możliwość monitorowania pracy projektora i zarządzanie nim poprzez sieć LAN. Niektóre projektory umożliwiają też przekazywanie poprzez LAN obrazu z komputera (lub nawet kilku naraz) do projektora.

Waga i wymiary

W przypadku zakupu projektora warto zastanowić się, czy urządzenie będzie często przenoszone. Jeżeli tak, musi ono być lekkie i poręczne. Przy projektorach do montażu wielkość i ciężar nie mają praktycznie znaczenia. Warto także pamiętać, że zwykle im większy projektor, tym cichszy jest system jego wentylacji.

Żywotność lampy

Lampa stosowana w tradycyjnych projektorach jest niezdatna do użycia po kilku tysiącach godzin. Parametr podawany jako żywotność lampy powinien więc być jak największy. Ważne jest też, by projektor miał system łatwej wymiany lampy, bez konieczności demontażu sprzętu znajdującego się np. pod sufitem. W projektorach tradycyjnych lampa ma żywotność ok. 2000 – 7000 godzin. Projektory w technologii laserowo-ledowej, które nie mają tradycyjnej lampy projekcyjnej, mogą pracować nawet do 20 000 godzin, co w praktyce oznacza całe życie projektora. Za zużytą uważa się lampę, która straciła 50 proc. siły światła. Jest to proces, który następuje stopniowo. W efekcie pogorszenie obrazu następuje już od pierwszego dnia, jednak jest to niezauważalne. W projektorach są z reguły liczniki pracy lampy i sygnalizatory konieczności wymiany. W projektorach w technologii DLP i LCD należy zwracać uwagę na prawidłowe wyłączanie urządzenia – bez nagłego odcinania zasilania po zakończeniu projekcji, by wentylatory mogły schłodzić lampę (w przeciwnym razie może dojść do jej uszkodzenia, a na pewno do szybszego zużycia).W projektorach w technologii laserowo-ledowej nie jest to konieczne. Sprzęt można wyłączyć natychmiast. Koszt lampy jest różny w zależności od marki czy modelu. Orientacyjnie to 20-50 proc. ceny nowego pro-jektora. Dlatego kupując urządzenie, należy sprawdzić żywotność lampy i jej cenę w konkretnym modelu.

Filtr powietrza

Projektory wykonane w technologii LCD wyposażone są w filtr powietrza, który chroni układ optyczny i lampę przed uszkodzeniem. Ważne, aby jego żywotność była jak najdłuższa i wynosiła kilka tysięcy godzin. Pozwala to na zaoszczędzenie przyszłych kosztów związanych z obsługą.

Gwarancja

Standardowa gwarancja udzielana jest na urządzenie (24 lub 36 miesięcy) i oddzielnie na lampę, w postaci dwóch wartości – 6 lub 12 miesięcy i liczby godzin pracy. Użytkownikom z sektora edukacyjnego niektórzy producenci oferują dłuższą gwarancję zarówno na projektor, jak i na lampę. Warto sprawdzić warunki takiej oferty, bo wymaga ona zwykle rejestracji na specjalnej stronie internetowej producenta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony









Sklep internetowy Shoper.pl