Menu
Nasze autoryzacje

BARCO GOLD PARTNER

Certyfikowany ośrodek kalibracyjny monitorów interaktywnych

NEC Authorized Reseller

SAMSUNG Partner

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wizualizera?

Rodzaj kamery
Najważniejszą częścią wizualizera jest kamera wideo umieszczona na regulowanym ramieniu. Z punktu widzenia użytkownika istotny jest rodzaj ramienia, który wpływa na stabilność obrazu. Najpopularniejsze urządzenia posiadają elastyczne ramię, które można umieścić praktycznie w dowolnej pozycji. Wygodne w obsłudze są również urządzenia na sztywnym ramieniu, gdzie tylko głowica kamery jest ruchoma. Takie rozwiązania zapewniają wyjątkowy komfort pracy, ponieważ ustawienie kamery tak, aby obejmowała całą stronę A4 i znajdowała się pod odpowiednim kątem zajmuje dosłownie sekundę.

Na rynku dostępne są również rozwiązania wyposażone w kamerę obracaną elektrycznie (z pilota). Umożliwia to „przewijanie” obrazu widocznego na ekranie bez fizycznego przesuwania kartki lub książki.


Zoom optyczny

Przy wyborze wizualizera bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę na jedną z najważniejszych cech użytkowych, jaką jest optyczny zoom. Parametr ten (podobnie jak w aparatach cyfrowych) określa jak dobre zbliżenie pokazywanego przedmiotu możemy uzyskać. W dobrej klasy urządzeniach zoom optyczny ma wartość od 3x do 22x. Nie należy go mylić z zoomem cyfrowym, który polega na sztucznym (cyfrowym) powiększeniu obrazu, bez faktycznego zbliżenia, co wiąże się z dużym pogorszeniem jakości.


Wbudowany pulpit i oświetlenie
W kolejnym etapie należy zwrócić uwagę, czy wizualizer wyposażony jest w podświetlany pulpit. Pozwala on nie tylko na korzystanie w pracy z przezroczystych folii do rzutników lub wyświetlanie zdjęć RTG, ale przede wszystkim jasno określa pole, w którym aktywna jest kamera. Nie trzeba zastanawiać się, gdzie należy umieścić dokument lub przedmiot, który chce się pokazać.


Dla dobrej jakości obrazu ważne jest oświetlenie, a tutaj często dochodzi do sprzeczności – mocne oświetlenie w sali obniża jakość obrazu z projektora, zbyt słabe – zdecydowanie pogarsza jakość nagrywania. Rozwiązaniem jest wbudowane oświetlenie wizualizera, skierowane dokładnie na przedmiot lub dokument, który jest pokazywany. Najlepsze wizualizery, te z wbudowanym pulpitem posiadają 2 zewnętrzne ramiona z lampami dokładnie oświetlającymi pulpit. Warto zwrócić uwagę, czy lampy te wykonane są w technologii LED, dzięki której lampy są zimne w dotyku, a ich żywotność sięga 10 lat.


Współpraca z tablicą interaktywną i komputerem

W niektórych wizualizerach możliwe jest podłączenie do komputera za pomocą portu USB i pełne sterowanie urządzeniem za pośrednictwem komputera. Wówczas wizualizer staje się również kamerą internetową. Połączenie to umożliwia również przechwytywanie obrazów i filmów z kamery do komputera.
Wizualizer można także podłączyć do tablicy interaktywnej (klasycznej lub LCD). Współpraca tablicy i wizualizera umożliwia nie tylko obserwację małych obiektów i zjawisk mikroskopowych na dużym ekranie (tablice mają z reguły 78-88 cali), ale przede wszystkim bezpośrednią analizę i zapisywanie notatek na wyświetlanym obrazie. Nauczyciel może wyświetlać dokumenty, przewijać je w czasie zajęć i nanosić swoje uwagi, podświetlać ważne fragmenty itd.. Cały wykład lub lekcja mogą być potem nagrane w postaci filmu i udostępnione uczniom w Internecie do przeanalizowania w domu. Ciekawe zajęcia dodatkowe (np. nieobowiązkowe lekcje spoza programu nauczania) mogą być nagrywane i udostępniane na szkolnej stronie internetowej.


Wbudowany splitter

Przy planowaniu zakupów do pracowni multimedialnej w szkole warto zwrócić uwagę na urządzenia, których wybór pomoże zaoszczędzić poważne kwoty na instalacji i okablowaniu.
Wizualizery wyposażone te funkcje pozwalają na podłączenie kilku urządzeń jednocześnie (np. magnetowid, DVD, laptop) i wyświetlanie obrazu na jednym wyświetlaczu (np. projektor lub TV) lub na dwóch jednocześnie (obraz dla słuchaczy na projektorze, podgląd dla nauczyciela na małym monitorze).


Współpraca z mikroskopem
Część wizualizerów współpracuje z mikroskopem. Odbywa się to przy wykorzystaniu specjalnej przystawki (adaptera) do mikroskopu, która pozwala umieścić głowę kamery w okularze mikroskopu. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie obserwacji zjawisk/organizmów mikroskopowych przez wszystkie dzieci, w tym samym czasie a nauczyciel nie musi przerywać lekcji w oczekiwaniu aż każdy uczeń podejdzie i zobaczy obiekt pod mikroskopem. Pozwala to ograniczyć wydatki związane z koniecznością zakupu większej ilości mikroskopów i próbek oraz zmniejsza ryzyko uszkodzenia cennych eksponatów przez uczniów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl