ZADZWOŃ DO NAS
+48 32 210 22 11
0
suma: 0,00 zł do kasy
Na co zwrócić uwagę przy zakupie wizualizera?

Rodzaj kamery
Najważniejszą częścią wizualizera jest kamera wideo umieszczona na regulowanym ramieniu. Z punktu widzenia użytkownika istotny jest rodzaj ramienia, który wpływa na stabilność obrazu. Najpopularniejsze urządzenia posiadają elastyczne ramię, które można umieścić praktycznie w dowolnej pozycji. Wygodne w obsłudze są również urządzenia na sztywnym ramieniu, gdzie tylko głowica kamery jest ruchoma. Takie rozwiązania zapewniają wyjątkowy komfort pracy, ponieważ ustawienie kamery tak, aby obejmowała całą stronę A4 i znajdowała się pod odpowiednim kątem zajmuje dosłownie sekundę.

Na rynku dostępne są również rozwiązania wyposażone w kamerę obracaną elektrycznie (z pilota). Umożliwia to „przewijanie” obrazu widocznego na ekranie bez fizycznego przesuwania kartki lub książki.


Zoom optyczny

Przy wyborze wizualizera bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę na jedną z najważniejszych cech użytkowych, jaką jest optyczny zoom. Parametr ten (podobnie jak w aparatach cyfrowych) określa jak dobre zbliżenie pokazywanego przedmiotu możemy uzyskać. W dobrej klasy urządzeniach zoom optyczny ma wartość od 3x do 22x. Nie należy go mylić z zoomem cyfrowym, który polega na sztucznym (cyfrowym) powiększeniu obrazu, bez faktycznego zbliżenia, co wiąże się z dużym pogorszeniem jakości.


Wbudowany pulpit i oświetlenie
W kolejnym etapie należy zwrócić uwagę, czy wizualizer wyposażony jest w podświetlany pulpit. Pozwala on nie tylko na korzystanie w pracy z przezroczystych folii do rzutników lub wyświetlanie zdjęć RTG, ale przede wszystkim jasno określa pole, w którym aktywna jest kamera. Nie trzeba zastanawiać się, gdzie należy umieścić dokument lub przedmiot, który chce się pokazać.


Dla dobrej jakości obrazu ważne jest oświetlenie, a tutaj często dochodzi do sprzeczności – mocne oświetlenie w sali obniża jakość obrazu z projektora, zbyt słabe – zdecydowanie pogarsza jakość nagrywania. Rozwiązaniem jest wbudowane oświetlenie wizualizera, skierowane dokładnie na przedmiot lub dokument, który jest pokazywany. Najlepsze wizualizery, te z wbudowanym pulpitem posiadają 2 zewnętrzne ramiona z lampami dokładnie oświetlającymi pulpit. Warto zwrócić uwagę, czy lampy te wykonane są w technologii LED, dzięki której lampy są zimne w dotyku, a ich żywotność sięga 10 lat.


Współpraca z tablicą interaktywną i komputerem

W niektórych wizualizerach możliwe jest podłączenie do komputera za pomocą portu USB i pełne sterowanie urządzeniem za pośrednictwem komputera. Wówczas wizualizer staje się również kamerą internetową. Połączenie to umożliwia również przechwytywanie obrazów i filmów z kamery do komputera.
Wizualizer można także podłączyć do tablicy interaktywnej (klasycznej lub LCD). Współpraca tablicy i wizualizera umożliwia nie tylko obserwację małych obiektów i zjawisk mikroskopowych na dużym ekranie (tablice mają z reguły 78-88 cali), ale przede wszystkim bezpośrednią analizę i zapisywanie notatek na wyświetlanym obrazie. Nauczyciel może wyświetlać dokumenty, przewijać je w czasie zajęć i nanosić swoje uwagi, podświetlać ważne fragmenty itd.. Cały wykład lub lekcja mogą być potem nagrane w postaci filmu i udostępnione uczniom w Internecie do przeanalizowania w domu. Ciekawe zajęcia dodatkowe (np. nieobowiązkowe lekcje spoza programu nauczania) mogą być nagrywane i udostępniane na szkolnej stronie internetowej.


Wbudowany splitter

Przy planowaniu zakupów do pracowni multimedialnej w szkole warto zwrócić uwagę na urządzenia, których wybór pomoże zaoszczędzić poważne kwoty na instalacji i okablowaniu.
Wizualizery wyposażone te funkcje pozwalają na podłączenie kilku urządzeń jednocześnie (np. magnetowid, DVD, laptop) i wyświetlanie obrazu na jednym wyświetlaczu (np. projektor lub TV) lub na dwóch jednocześnie (obraz dla słuchaczy na projektorze, podgląd dla nauczyciela na małym monitorze).


Współpraca z mikroskopem
Część wizualizerów współpracuje z mikroskopem. Odbywa się to przy wykorzystaniu specjalnej przystawki (adaptera) do mikroskopu, która pozwala umieścić głowę kamery w okularze mikroskopu. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie obserwacji zjawisk/organizmów mikroskopowych przez wszystkie dzieci, w tym samym czasie a nauczyciel nie musi przerywać lekcji w oczekiwaniu aż każdy uczeń podejdzie i zobaczy obiekt pod mikroskopem. Pozwala to ograniczyć wydatki związane z koniecznością zakupu większej ilości mikroskopów i próbek oraz zmniejsza ryzyko uszkodzenia cennych eksponatów przez uczniów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony









Sklep internetowy Shoper.pl