wyswietlanie.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty
Projektory - wstęp

Jak działa projektor?

Projektor jest urządzeniem, które wyświetla obraz na ekranie bazując na dostarczonym sygnale wideo. Źródłem sygnału najczęściej jest komputer, odtwarzacz DVD, zestaw kina domowego lub wizualizer.

Główne komponenty projektora to przede wszystkim źródło światła będące diodą LED (czasem wspomaganej specjalnym laserem)  lub lampą wyładowczą. Ważnym elementem jest również układ optyczny, który determinuje m.in. odległość z jakiej projektor wyświetli obraz o pożądanej przez nas wielkości. Do komunikacji tj. odbierania sygnału wideo, audio służy zestaw złącz na obudowie projektora.

Rodzaje projektorów

Kluczowym elementem w każdym projektorze jest układ odpowiedzialny za generowanie obrazu, dlatego też podstawowa klasyfikacja projektorów na rynku powstała ze względu na zastosowany system generowania obrazu.

Obecnie wiodącą role na rynku pod względem popularności posiadają technologie DLP oraz LCD, na których oparta jest konstrukcja zdecydowanej większości projektorów.

Tradycyjne projektory działają w oparciu o technologię DLP. Do obróbki cyfrowej światła służy specjalny mikroprocesor. Układ DLP składa się z milionów mikroskopijnych luster (jedno na każdy piksel), które kierując promień światła, przechodzący następnie przez kolorowy układ optyczny (koło obrotowe), tworzą właściwy obraz. Źródłem światła w projektorach DLP jest bardzo silna lampa (moc ok. 200-300 W), która jest odpowiedzialna za tworzenie jasnego obrazu. Ze względu na swoje właściwości lampa bardzo mocno się nagrzewa przez powstaje konieczność mocnego schładzania wnętrza projektora oraz wymiany lampy co 2000 – 8000 godz. (w zależności od modelu). 

Zalety:

- z reguły mniejsze wymiary projektora
Dzięki kompaktowej budowie modułu generującego obraz najmniejsze na świecie urządzenia projekcyjne wykonane są w technologii DLP. Nadaje się ona doskonale do celów mobilnych. Obecnie możemy spotkać projektory DLP ważące poniżej 1 kg (np. Optoma EP725).

- wyższy kontrast i lepsze odwzorowanie czerni
Wielu użytkowników ceni sobie projektory DLP głównie ze względu na wysoki kontrast i dobre odwzorowanie czerni. Projektory wyposażone w najnowsze chipy DLP potrafią wygenerować obraz o kontraście powyżej 5000:1.

- obraz jest bardziej wygładzony i pozbawiony widocznych pikseli
W technologii DLP wypełnienie obrazu jest znacznie większe (90%) i dzięki temu przerwy pomiędzy pikselami są prawie niezauważalne, a obraz gładki i jednolity. Różnica jest najbardziej widoczna w przypadku projektorów o rozdzielczości SVGA(800x600).

- brak niespójności kolorów
W przypadku projektorów DLP z jednym układem DMD zjawisko niespójności kolorów nie występuje, ponieważ każda składowa generowana jest przez ten sam układ optyczny i można powiedzieć, że zawsze trafia w ten sam punkt ekranu.

 

Wady:

- występujący efekt tęczy
Ponieważ obraz generowany jest w sposób sekwencyjny (kolory nakładane są jeden po drugim), istnieje możliwość wyodrębnienia na obrazie poszczególnych składowych kolorów RGB. Na szczęście większość populacji, albo w ogóle nie widzi tego efektu, albo im to nie przeszkadza. Wraz ze zwiększeniem szybkości chipów DLP efekt staje coraz mniej zauważalny.

 - niższa jasność
Przy zastosowaniu identycznej lampy, projektor w technologii LCD będzie świecił jaśniej niż projektor DLP. Projektory DLP są bardziej dostosowane do zastosowań mobilnych, rzadkością są urządzenia o jasności powyżej 3000 ANSI lumenów.

Wymienione wady i zalety należy traktować jedynie jako ogólne stwierdzenia, ponieważ najnowsze projektory są coraz bardziej dopracowane, a producenci nieustannie pracują nad ulepszeniem swoich produktów. Również poszczególne urządzenia w ramach tej samej technologii mogą różnić się w znacznym stopniu. 

Jako podgrupę technologii DLP można wyróżnić technologię LASER & LED opracowaną przez Casio. Projektory CASIO oraz Panasonic wykorzystują źródło światła w postaci laserowo-diodowych lamp hybrydowych Laser&LED. Lampy te są pierwszym na świecie ekologicznym, bezrtęciowym źródłem światła o wysokiej jasności sięgającej 4000 ANSI lumenów. Żywotność oferowanego przez Casio rozwiązania wynosi w przybliżeniu 20 000 godzin. Dla porównania standardowe lampy projekcyjne należy wymieniać co 2000-4000 godzin. Przeczytaj więcej LINK na strefę EKO

 

 

Projektory LCD to stosunkowo młode rozwiązanie. Obraz w większości przypadków generowany jest za pomocą trzech ciekłokrystalicznych matryc LCD odpowiadających za podstawowe kolory – czerwony, zielony i niebieski. W momencie gdy światło przechodzi przez matryce pojedyncze piksele mogą być otwarte aby przepuścić światło, lub zamknięte aby je zablokować. Dzięki temu następuje dopasowanie jasności obrazu generowanego na ekranie.

Zalety (w porównaniu do DLP):

- lepsze nasycenie kolorów
Spowodowane jest to faktem, że poszczególne składowe koloru (RGB) syntetyzowane są jednocześnie (w przypadku technologii DLP synteza koloru polega na bezwładności ludzkiego wzroku, patrz poniżej). Dodatkowe znaczenie w przypadku technologii DLP ma często wykorzystywane przez producentów „podbijanie jasności” projektora poprzez zastosowanie dodatkowego białego segmentu na filtrze kolorów (poprawia to również kontrast).

 

- obraz jest bardziej ostry
Różnice są bardziej zauważalne przy złożonych prezentacjach arkuszy kalkulacyjnych, niż przy obrazie video. Nie oznacza to, że obraz DLP jest nie ostry, po prostu porównując ten sam obraz na obu projektorach dochodzimy do wniosku, że obraz LCD jest ostrzejszy.

- projektory LCD świecą jaśniej niż DLP przy wykorzystaniu lamp o tym samej mocy
Przy wykorzystaniu lampy o tej samej mocy, z reguły w projektorach LCD uzyskamy wyższą jasność.

 

Wady:

- widoczne poszczególne piksele (przestrzenie pomiędzy pikselami)
Wypełnienie obrazu przez projektor LCD wynosi około 70%, co oznacza, iż taką część ekranu zajmują piksele, natomiast pozostałe 30% obrazu stanowią przerwy pomiędzy nimi. Z tego powodu z niewielkiej odległości od ekranu możemy zauważyć, że obraz projektora LCD składa się z drobnych punkcików. W zależności od klasy urządzenia, efekt ten jest bardziej lub mniej widoczny (im wyższa rozdzielczość tym efekt mniej widoczny przy tej samej wielkości ekranu). Niektóre projektory wyposażone są w mikrosoczewki lub specjalne funkcje wygładzania pikseli, które w znacznym stopni minimalizują ten efekt.

- gorsze odwzorowanie czerni oraz gorszy kontrast
Istotne szczególnie w zastosowaniu w kinie domowym, aczkolwiek najnowsze projektory LCD przeznaczone do kina domowego zapewniają odpowiednią głębię czerni. Jest to spowodowane specyfiką stosowanych matryc LCD, które nie są w stanie idealnie odizolować (nie przepuszczać) światła.

- możliwa niespójność kolorów
Specyfika konstrukcji projektorów LCD, gdzie trzy kolory (RGB) składające się na obraz końcowy są generowane przez osobne układy optyczne, stwarza możliwość powstania niespójności podczas syntezy (trzy składowe się „rozjeżdżają”). Sprowadza się to do wyświetlania nieostrego, rozmazanego obrazu.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ZAPYTAJ O CENE SPECJALNĄ

W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących produktu lub uzyskania ceny specjalnej prosimy o przesłanie kilku podstawowych informacji dotyczących potencjalnego Nabywcy. Czas odpowiedzi lub przydzielenia ceny specjalnej jest zależny od producenta danego urządzenia i może wynosić od 2 do nawet 48 godzin.

* - Pole wymagane


Sklep internetowy Shoper.pl