ZADZWOŃ DO NAS
+48 32 210 22 11
0
suma: 0,00 zł do kasy
Wideokonferencje - poradnik ogólny

Dlaczego warto wybrać system do wideokonferencji?

System do wideokonferencji jest idealną alternatywą dla częstych rozmów telefonicznych i podróży służbowych. Dzięki zastosowaniu wideokonferencji w edukacji można znacząco poprawić i udoskonalić proces nauczania wymieniając doświadczenia z nauczycielami i uczniami z każdego zakątka świata. Wymiana doświadczeń między wieloma szkołami jednocześnie nie jest już przywilejem dużych szkół – w dobie rozwoju internetu, rozwiązań sieciowych i właśnie wideokonferencji proces ten dostępny jest dla każdej, nawet niewielkiej placówki oświatowej.


Jak wybrać system do wideokonferencji?

Rozwiązania do wideokonferencji to mocno zróżnicowana grupa produktów. Z jednej strony na rynku dostępne są rozwiązania zaawansowane, których koszty mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych, z drugiej zaś rozwiązania indywidualne, przeznaczone do osobistego użytku, składające się niewielkiego głośnika, mikrofonu i kamery.

Najpopularniejsze rozwiązania to systemy stacjonarne, które łączą w sobie funkcjonalność drogich systemów do wideokonferencji i przystępną cenę. Koszt takiego rozwiązania zwraca się w krótkim czasie stranowiąc alternatywę dla rozmów telefonicznych czy wyjazdów. Systemy stacjonarne powinny składać się z:

  • jednostki centralnej odpowiadającej za przetwarzanie danych
  • kamery PTZ (Pan-Tilt-Zoom) czyli posiadającej możliwość pochyłu, obrotu i zoomu
  • mikrofonu

Wyposażenie sali konferencyjnej czy lekcyjnej w takiego typu rozwiązanie gwarantuje możliwość odbycia wideokonferencji z dowolnym miejscem na świecie i wysoką jakością obrazu oraz dźwięku.



Na co zwrócić uwagę przy zakupie systemu do wideokonferencji?


Prosta obsługa

Warto zwrócić uwagę na sposób montażu i instalacji systemu do wideokonferencji. Proste w obsłudze systemy pozwalają na szybki montaż i obsługę za pomocą pilota lub przez przeglądarkę internetową, a ich konfiguracja zajmuje kilkanaście minut.

Ilość punktów połączeń

Systemy do wideokonferencji pozwalają łączyć się z określoną liczbą punktów (systemów do wideokonferencji) jednocześnie. W zależności od potrzeb należy wybrać odpowiedni rodzaj systemu pozwalający na łączenie np. 4 lokalizacji jednocześnie i prowadzenie wspólnej rozmowy.

Rozdzielczość obrazu

Im wyższa rozdzielczość oferowanego obrazu tym lepiej. Najwięcej szczegółów obrazu wyświetlanych jest w rozdzielczości HD 720p lub Full HD 1080p. O wiele łatwiej jest wtedy śledzić reakcje rozmówców.

Czy system do wideokonferencji pozwala na tzw. współdzielenie materiałów?

Jedną z najciekawszych funkcji systemów do wideokonferencji niektórych producentów jest możliwość współdzielenia materiałów. Wystarczy jednym przewodem podłączyć komputer, wizualizer czy kamerę aby nasi rozmówcy mogli zobaczyć pokazywany materiał (prezentację, obraz wizualizera czy nagranie z kamery).

Okres gwarancji

Należy zwrócić uwagę jaki okres i rodzaj gwarancji oferowany jest dla danego systemu do wideokonferencji. Optymalnym wyborem jest system do wideokonferencji z 3-letnią gwarancją nie wymagającą dodatkowych kosztów (np. dopłaty czy specjalnego abonamentu).

Stosunek ceny do jakości i możliwości systemu do wideokonferencji

Warto przeanalizować ofertę wielu producentów. Systemy do wideokonferencji mogą posiadać wiele pożądanych i zaawansowanych funkcji i zachować relatywnie niską cenę. Warto odnaleźć urządzenie, które będzie w stanie komunikować się z systemami do wideokonferencji innych producentów.

Jakość przesyłanego dźwięku (mikrofon)

Należy zwrócić uwagę na oferowany z zestawem mikrofon. Ważne, aby mógł być łańcuchowo łączony (możliwość podłączenia kilku mikrofonów na raz - jeden do drugiego) i dobrze zbierał dźwięk z sali.

Oprogramowanie

Na rynku dostępne są urządzenia oferujące dodatkowe funkcje i zawierające dedykowane oprogramowanie. Może ono pozwalać na:

  • Przesyłanie stopklatek kamery do systemu rozmówcy
  • Bezprzewodowe łączenie komputera z systemem do wideokonferencji w celu współdzielenia materiałów (np. prezentacji)
  • Sterowanie i podgląd obrazu z kamery za pośrednictwem przeglądarki internetowej
  • Współdzielenie materiałów znajdujących się na smartfonach lub tabletach.

Czy system do wideokonferencji pozwala na nagrywanie rozmów?

Przydatną funkcją może być zapisanie rozmowy na przenośnej pamięci USB w celu późniejszego odtworzenia. Nagrany w ten sposób materiał może być wielokrotnie wykorzystywany w przyszłości jako cenne źródło wiedzy.

Dodatkowe możliwości

Niektórzy producenci systemów do wideokonferencji pozwalają (za pomocą opcjonalnej przystawki) połączenie systemu do wideokonferencji z kontami Skype™. Takie rozwiązanie znacząca zwiększa zakres zastosowania systemu do wideokonferencji, ponieważ konto Skype™ może być obsługiwane w sposób „mobilny” – na telefonie, tablecie czy przenośnym komputerze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony









Sklep internetowy Shoper.pl