ZADZWOŃ DO NAS
+48 32 210 22 11
0
suma: 0,00 zł do kasy
Jak działa projektor i rodzaje projektorów

Jak działa projektor?

Projektor multimedialny jest urządzeniem, które wyświetla obraz na ekranie bazując na dostarczonym sygnale wideo. Źródłem sygnału najczęściej jest komputer, odtwarzacz DVD lub zestawi kina domowego.

Projektor składa się ze źródła światła będącego diodą LED (czasem wspomaganej specjalnym laserem) lub lampą wyładowczą oraz układu optycznego. Dodatkowo projektory wyposaża się m.in. w zestaw złącz czy głośniki.

Rodzaje projektorów

Kluczowym elementem w każdym projektorze jest układ odpowiedzialny za generowanie obrazu i to według tej części nastąpił główny podział obecnych na rynku projektorów.

Obecnie wiodącą rolę obejmują technologie DLP oraz LCD, na których oparta jest konstrukcja zdecydowanej większości projektorów.

Tradycyjne projektory działają w oparciu o technologię DLP. Do obróbki cyfrowej światła służy specjalny mikroprocesor. Układ DLP składa się z milionów mikroskopijnych luster (jedno na każdy piksel), które kierując promień światła, przechodzący następnie przez kolorowy układ optyczny (koło obrotowe), tworzą właściwy obraz.Źródłem światła w projektorach DLP jest bardzo silna lampa (moc ok. 200-300 W), która jest odpowiedzialna za tworzenie jasnego obrazu. Ze względu na swoje właściwości lampa bardzo mocno się nagrzewa przez powstaje konieczność mocnego schładzania wnętrza projektora oraz wymiany lampy co 2000 – 8000 godz. (w zależności od modelu). 

Projektory LCD to stosunkowo młode rozwiązanie. Obraz w większości przypadków generowany jest za pomocą trzech ciekłokrystalicznych matryc LCD odpowiadających za podstawowe kolory – czerwony, zielony i niebieski. W momencie gdy światło przechodzi przez matryce pojedyncze piksele mogą być otwarte aby przepuścić światło, lub zamknięte aby je zablokować. Dzięki temu następuje dopasowanie jasności obrazu generowanego na ekranie.

Nowość! Technologia LASER & LED

Projektory CASIO wykorzystują źródło światła w postaci laserowo-diodowych lamp hybrydowych Laser&LED. Lampy te są pierwszym na świecie ekologicznym, bezrtęciowym źródłem światła o wysokiej jasności sięgającej 4000 ANSI lumenów. Żywotność oferowanego przez Casio rozwiązania wynosi w przybliżeniu 20 000 godzin. Dla porównania standardowe lampy projekcyjne należy wymieniać co 2000-4000 godzin. Wiąże się to nie tylko z dodatkowymi kosztami samej lampy, ale również z kosztami ich utylizacji. Podobnie jak świetlówki, lampy te zawierają rtęć i nie można ich po prostu wyrzucić - są to tzw. elektrośmieci, których utylizacja jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Dodatkowo rtęć jest szczególnie  niebezpieczna w przypadku wybuchu lampy w projektorze - powstałe w ten sposób opary są niezwykle toksyczne. Technologia Laser&LED całkowicie rozwiązuje problem utylizacji i szkodliwości lamp rtęciowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

Sklep internetowy Shoper.pl