O tym, że wyróżniamy kilka rodzajów wizualizerów dowiedzieliśmy się już z zakładki Rodzaje wizualizerów. Wiąże się to również z dostępnymi portami umożliwiającymi komunikację z komputerem, wysyłanie obrazu do projektora czy metodami zasilania wizualizera. Choć mnogość dostępnych możliwości może przyprawić o zawroty głowy to obawy są tu nie na miejscu – aby zacząć korzystać z wizualizera nie jest konieczne wyższe wykształcenie techniczne.
Zasilanie
W wizualizerach można zaobserwować 3 rodzaje zasilania
1. Zasilanie przez port USB. Najpopularniejsze w podstawowych modelach. Zarówno energia elektryczna jaki i obraz przesyłane są przez jeden kabel USB. Zazwyczaj opcjonalnie można zasilać wizualizer za pomocą zasilacza. Rozwiązanie to jest bardzo ergonomiczne i zazwyczaj stosowane w podstawowych modelach wizualizerów przenośnych.
Linki do DC120, DC125, Aver U15,
2. Zasilanie przez kabel zasilający. Stosowane w modelach, które posiadają wbudowany zasilacz. Aby uruchomić wizualizer wystarczy podłączyć kabel zasilający. Obraz przesyłany jest przez kabel USB do komputera lub przez wyjście wideo bezpośrednio do np. projektora
Linki do DC170, DC190,
3. Zasilanie za pomocą zasilacza. Niektóre modele nie posiadają wbudowanego zasilacza (posiadają go wizualizery zasilane przez port USB i kabel zasilający), dlatego aby uruchomić wizualizer musimy podłączyć zasilacz. W zasilacz wyposażona jest spora część wizualizerów stacjonarnych oraz niektóre lepsze modele wizualizerów przenośnych.
Przesyłanie obrazu i dźwięku
Port USB
Wszystkie wizualizery umożliwiają przesyłanie obraz do komputera za pomocą dołączonego przewodu USB. Dzięki temu za pośrednictwem komputera możemy wyświetlać obraz na monitorze, projektorze lub na ekranie TV. Zaletą tego rozwiązania jest prostota, zwłaszcza w przypadku podstawowych modeli wizualizerów przenośnych, które zasilane są przez ten sam przewód USB – USB - eliminuje to konieczność podłączania wizualizera do sieci elektrycznej - wystarczy jeden kabel aby móc korzystać z pełni możliwości.
Co więcej, wizualizer podpięty kablem do komputera w większości nowych systemów operacyjnych nie wymaga od nas ręcznej instalacji sterowników. Aby zacząć korzystać z wizualizera wystarczy zainstalować dołączane oprogramowanie – za jego pomocą wyświetlany będzie obraz z wizualizera. Jeśli nasz model posiada wbudowany mikrofon możemy bez problemu nagrać całą prezentacje wraz z dźwiękiem.
Port VGA i inne złącza analogowe
Najpopularniejszym sposobem przesyłania obrazu jest podłączenie wizualizera np. do projektora za pomocą kabla VGA. Dostępne w wizualizerach złącze VGA (zwane również D-Sub lub RGB) umożliwia przesyłanie obrazu bezpośrednio do urządzenia wyświetlającego obraz – projektora , ekranu LCD lub monitora interaktywnego. Eliminuje to tym samym pośrednictwo komputera, wymagane przy przesyłaniu obrazu portem USB.
Aby przesyłać obraz kablem VGA wystarczy podpiąć wizualizer do zasilania i połączyć kablem VGA wizualizer i np. projektor. Następnie należy ustawić na projektorze lub tablicy LCD odpowiednie źródło obrazu (zazwyczaj VGA lub RGB) i już możemy cieszyć się obrazem z wizualizera.Niestety, za pomocą kabla VGA prześlemy jedynie obraz co sprawia, że do przesyłania dźwięku potrzebujemy osobnego kabla.
Mniej popularnymi portami działającymi na podobnej zasadzie są np. porty Composite czy S-Video.
Port HDMI i DVI – złącza cyfrowe
W najnowszych wizualizerach znajdziemy porty HDMI, które pozwala na szybki transfer obrazu w wysokiej rozdzielczości. Kabel HDMI podpinamy zazwyczaj do wizualizera, a następnie do projektora czy tablicy LCD również wyposażonej w port HDMI. Podłączenie za pomocą kabla HDMI jest równie proste jak podłączenie wizualizera za pomocą kabla VGA i niesie za sobą przewagę w postaci możliwości przesyłania dźwięku (zarejestrowanego np. za pomocą wbudowanego w wizualizer mikrofonu) . Urządzenia wyposażone w ten port są droższe od urządzeń wyposażonych np. jedynie w port USB czy złącze VGA. W niektórych starszych modelach wciąż możemy spotkać jeszcze złącze DVI – również będące złączem cyfrowym i działające na podobnej zasadzie do złącza HDMI.
Po podłączeniu wizualizera kablem HDMI lub DVI pozostaje na projektorze lub ekranie wybrać odpowiednie źródło obrazu aby zacząć korzystać z zalet kamery dokumentowej.