ZADZWOŃ DO NAS
+48 32 210 22 11
0
suma: 0,00 zł do kasy
Jak wykorzystać monitor podczas lekcji?

Poniżej znajdą Państwo przykładowe metody wykorzystania monitorów interaktywnych w edukacji. Mają one na celu wskazanie kilku możliwych kierunków wykorzystania uniwersalnego sprzętu jakim jest monitor interaktywny.

 

1. Oglądanie materiałów w wysokiej rozdzielczości

W przeciwieństwie do zestawów interaktywnych monitory nawet w podstawowych wersjach oferują rozdzielczość Full HD (1920 na 1080 pikseli), dzięki czemu materiały w wyższej rozdzielczości wyglądają dużo bardziej szczegółowo. Rozdzielczość ta jest szczególnie zalecana do oglądania nowych filmów czy przeglądania witryn w internecie (coraz większa liczba stron jest zoptymalizowana pod tą właśnie rozdzielczość).

Czy oznacza to, że monitory odtwarzają tylko materiały w rozdzielczości Full HD i/lub materiały „niższej jakości” wyglądają dużo gorzej?
Zdecydowanie nie! Monitory interaktywne bardzo dobrze poradzą sobie z materiałem w każdej rozdzielczości, np. z materiałami przygotowanymi do lekcji z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i projektora czy starymi filmami.

 



 



Gdzie znaleźć materiały w rozdzielczości Full HD?

  • filmy na płytach Blu-Ray

    Wymagania: odtwarzacz Blu-Ray podłączony kablem HDMI do monitora

    Ten coraz popularniejszy standard łatwo rozpoznać po niebieskim oznaczeniu pudełek i logu Blu-Ray. Filmy nagrane na płytach Blu-Ray – nawet stare klasyki – są odrestaurowane tak aby najlepiej wyglądać w wysokiej rozdzielczości.




 




 

  • źródła własne

    Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać materiały stworzone przez uczniów czy nauczycieli i  wyświetlić je na ekranie monitora. Zdjęcia i filmy zrobione aparatami cyfrowymi, prezentacje multimedialne, rysunki – to wszystko z powodzeniem może służyć jako świetny materiał do pokazania za pomocą monitora interaktywnego. Wystarczy zgrać je np. na pendrive, podłączyć do monitora i rozpocząć pokaz.




 
2. Nanoszenie notatek na wyświetlany materiał

Monitory interaktywne nie zasługiwałby na określenie „interaktywne” gdyby nie oferowały czegoś więcej niż tylko wyświetlanie materiałów. Dzięki zintegrowanej technologii dotykowej wszystko może stać się tłem na które użytkownik będzie nanosił notatki: filmy, zdjęcia, schematy, rysunki czy strony internetowe.



 


Przykładowe zastosowania tej funkcji są niemal nieograniczone i mogą być wykorzystane niemal na każdych zajęciach i na każdym szczeblu nauczania.


Nic nie stoi na przeszkodzie aby:

  • podłączyć do monitora wizualizer i mikroskop i nanosić notatki na obraz wyświetlany w czasie rzeczywistym!




 

  • przeanalizować taktykę przed ważnym meczem



 

  • czy skorzystać z monitora tak jak z białej tablicy suchościeralnej:




…a także wiele, wiele innych.


Monitor interaktywny może stać się bardzo dobrym substytutem co najmniej kilku narzędzi w klasie lekcyjnej:

  • tablicy suchościeralnej
  • TV
  • odtwarzacza muzyki
  • komputera



3. Korzystanie ze stron i aplikacji dedykowanych dla monitorów interaktywnych

Wraz z premierą systemu Windows 8.1 coraz popularniejsze stają się programy, które posiadają tzw. interfejs responsywny, który jest przystosowany do obsługi za pomocą dotyku – oznacza to większe przyciski, wsparcie dla gestów i szereg innych usprawnień.

Spośród wielu dostępnych aplikacji warto zapoznać się np. z dedykowanymi stronami internetowymi oraz sklepem z aplikacjami dostępnym w najpopularniejszych obecnie systemach Windows 8.1 oraz 10.

  • Sway - nowe narzędzie Microsoftu to tworzenia dotykowych prezentacji z możliwością obsługi przez przeglądarkę.



 

  • Google Art Project - fantastyczny zbiór różnego rodzaju wystaw malarskich, dzieł sztuki przystosowany do obsługi za pomocą ekranów dotykowych.


  

  • Psykopaint - świetne narzędzie online do tworzenia artystycznych zdjęć lub przeróbek obrazów – wszystko za pomocą monitora interaktywnego.


 


Aplikacje w sklepie Windows

  • Fresh Paint – rozwinięcie idei starego, dobrego programu Paint. Fresh Paint jest p[przystosowany do obsługi dotykiem i pozwala tworzyć bardzo zaawansowane rysunki i obrazy.


  • Explain Everything ™ SV – świetne narzędzie jeżeli chcemy przekształcić monitor w wielofunkcyjne narzędzie do prowadzenia lekcji – pozwala na rysowanie, nagrywanie i zapisywanie materiałów na przyszłość.

 


  • Gry edukacyjne, narzędzia do nauki języka angielskiego. Windows Store oferuje bogate zasoby aplikacji edukacyjnych – od takich, które przeznaczone są dla najmłodszych – po te dla starszych dzieci.



 

4. Wykorzystanie pakietu Microsoft Office

Począwszy od wersji 2013 pakiet Office posiada funkcje upraszczające tworzenie materiałów za pomocą dotyku. Najlepiej widać to na przykładzie programu Power Point, który pozwala nie tylko łatwiej edytować za pomocą ekranu dotykowego, ale również dodaje dużo ciekawych funkcji dostępnych podczas samej prezentacji. Typowe gesty dotykowe umożliwiają przesuwanie, szybkie przesuwanie, naciskanie, przewijanie i powiększanie slajdów, zapewniając pełną kontrolę nad prezentacją. Natomiast podczas prezentacji użytkownik dostaje do dyspozycji m.in. narzędzia do nanoszenia notatek na slajdy. Tak stworzone notatki można bez problemu zapisać.

Sprawdź jak włączyć trybu dotyku w programach pakietu Office.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony









Sklep internetowy Shoper.pl