wyswietlanie.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty
Podłączenie tablicy interaktywnej lub monitora

O montażu słów kilka

Zarówno w przypadku tablicy jak i monitora montaż na ścianie lub dedykowanym statywie powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowany zespół montażystów. Pozwoli to uniknąć późniejszych problemów ze sprzętem i zwiększy komfort użytkowania.

Jest to szczególnie istotne dla Zestawów Interaktywnych, których instalacja jest skomplikowana i wymaga precyzyjnego ustawienia projektora względem tablicy interaktywnej oraz estetycznego poprowadzenia kabli sygnałowych.

Montaż monitora to wyzwanie przede wszystkim ze względu na wagę sprzętu. Zastosowanie szyby zabezpieczającej matrycę przed uszkodzeniem powoduje znaczący wzrost wagi monitora porównując ją np. z telewizorem LCD o tej samej przekątnej.

 

Jak podłączyć monitor interaktywny?  

Po montażu monitora na ścianie lub podstawie pozostają nam tylko dwie czynności – pierwsza to oczywiście podpięcie kabla zasilającego do sieci elektrycznej, druga czynność to podłączenie komputera stacjonarnego lub przenośnego. Poniżej opisane są najczęściej spotykane metody podłączenia monitora.

 

Połączenie monitora z komputerem realizowane jest za pomocą następujących kabli:

  • wideo - odpowiedzialnego za przesłanie obrazu i coraz częściej również dźwięku

  • USB - odpowiedzialnego za działanie funkcji dotykowych

  • audio (opcjonalnie) – odpowiada za przesyłanie dźwięku z komputera do monitora.


 

Kabel wideo

Najczęściej sygnał wideo jest przesłany za pomocą kabla VGA. Ten popularny standard jest obecny we wszystkich komputerach i pozwala na bezproblemowe przesyłanie obrazu. VGA nie pozwala na przesyłanie dźwięku dlatego w przypadku połączenia tym standardem trzeba poprowadzić dodatkowy kabel audio. Porty VGA oznaczone są na czerwono na przykładowych schematach portów.
Nowsze komputery oferują możliwość przesyłania obrazu za pomocą kabla HDMI, który oprócz wideo przesyła również dźwięk – pozwala to zreduko9wac liczbę kabli. Dodatkowo HDMI jest kablem zalecanym dla wyższych rozdzielczości. Jeżeli posiadany sprzęt obsługuje HDMI w standardzie 1.4 lub wyższym istnieje możliwość również równoczesnego przesłania sygnału USB. Porty HDMI oznaczone są na niebiesko na przykładowych schematach.

 Po podłączeniu kabla wideo komputer powinien automatycznie wykryć monitor. Za pomocą skrótu klawiszowego Windows (przycisk oznaczony znaczkiem Windows)  + P  (lub w menu zmiany rozdzielczości pulpitu) istnieje możliwość zmiany trybu wyświetlania pulpitu Windows – użytkownik może powielić ekran komputera, rozszerzyć pulpit na oba ekrany lub wyświetlać obraz tylko na ekranie monitora.

 

Kabel USB

W przypadku kabla USB nie ma większego problemu. Producenci zazwyczaj dostarczają odpowiedni przewód, którym łączymy komputer z monitorem interaktywnym. Po podłączeniu monitora system operacyjny powinien automatycznie odnaleźć urządzenie i zainstalować sterowniki. Po ich zainstalowaniu monitor jest gotowy do działania.
Porty USB oznaczone są na zielono na przykładowych schematach.
 Ważne: po podpięciu kabla USB oraz kabla wideo możemy dodatkowo przeprowadzić kalibrację, która zwiększy precyzje technologii dotykowej. Szczegóły w instrukcji monitora.

 

Kabel audio (opcjonalny)

Kabel audio odpowiedzialny jest za przesyłanie dźwięku. Obecnie stosowany jest wyłącznie w przypadku przesyłania obrazu kablem VGA. Połączenie odbywa się za pomocą kabla minijack 3,5 mm – minijack 3,5 mm. Porty 3,5 mm są oznaczone kolorem pomarańczowym na schematach.


   


(Przykładowy zestaw złącz na komputerze)


 

(Przykładowy zestaw złącz na monitorze interaktywnym)

 

 

(Przykładowy schemat z użyciem kabla VGA) 
 
(Przykładowy schemat z użyciem kabla HDMI)

 


 

Zestawy interaktywne

Ze względu na potrzebę użycia projektora instalacja tradycyjnej tablicy interaktywnej jest procesem bardziej skomplikowanym od instalacji monitora interaktywnego. Jednak podstawowe funkcje są realizowane za pomocą tego samego kompletu kabli odpowiedzialnych odpowiednio kolejno za obraz, dotyk i dźwięk.

 

Obraz

Aby uzyskać obraz na powierzchni tablicy interaktywnej musimy połączyć komputer z projektorem kablem VGA lub w przypadku nowszych sprzętów – kablem HDMI. Przed kupnem kabla warto sprawdzić w jakie złącza wyposażony jest nasz komputer. Niemal każdy komputer oraz projektor są wyposażone w złącza VGA co sprawia, że połączenie tego typu kablem jest najczęściej stosowane. Nowszy sprzęt wyposażony jest już w złącza HDMI, które obok obrazu przesyłają również dźwięk (istotne gdy chcemy np. użyć wbudowanych w projektor głośników). Po podłączeniu komputer powinien wykryć projektor jako dodatkowy ekran. Jeśli mamy problemy z wyświetlaniem obrazu warto zajrzeć do panelu sterowania ekranami w systemie Windows do którego możemy uzyskać szybki dostęp klikając prawym przyciskiem myszy na pustym obszarze pulpitu, a następnie wybierając opcję Rozdzielczość ekranu (lub Ustawienia ekranu). 

(Złącza wideo w projektorze Vivitek - na niebiesko HDMI, na czerwono VGA)

 


Dotyk

Aby uruchomić funkcje dotykowe musimy podpiąć tablice interaktywną do komputera kablem USB – tak samo jak w przypadku monitorów. Zazwyczaj nie ma potrzeby używania oddzielnego zasilania tablicy – wystarczy podpięty kabel USB. Niemal wszystkie nowe urządzenia wyposażone w złącze USB są urządzeniami HID dzięki czemu nie jest wymagane osobne instalowanie sterowników np. z płyty CD. Po podłączeniu tablicy interaktywnej kablem USB do komputera system operacyjny Windows powinien automatycznie wykryć urządzenie i zainstalować sterowniki. Gdyby jednak były problemy warto najpierw zainstalować oprogramowanie (np. w tablicach Qomo jest to Flow!Works), które często zawiera w sobie sterowniki.

Ważne: zmiana pozycji projektora względem tablicy może negatywnie wpłynąć na dokładność funkcji dotykowych. Aby temu zaradzić należy ponownie uruchomić kalibrację tablicy. Odpowiedni montaż projektora i tablicy powoduje, że kalibrowanie tablicy z powodu rozsynchronizowania dotyku jest bardzo rzadkie.

(Pozycja portu USB w tablicy Qomo)

 

Dźwięk

Aby zestaw interaktywny oferował również odtwarzanie dźwięku wymagane są osobne głośniki. Co prawda można wykorzystać np. głośniki wbudowane w projektor, jednak nawet dla średniej wielkości pomieszczeń będą one niewystarczające. Podobnie jak obraz, dźwięk jest generowany przez komputer (a nie tablice). Służą do tego złącze minijack 3,5 mm.


 

(Na pomarańczowo zaznaczone złącze minijack na głośnikach aktywnych Vision SP-1400)


 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

ZAPYTAJ O CENE SPECJALNĄ

W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących produktu lub uzyskania ceny specjalnej prosimy o przesłanie kilku podstawowych informacji dotyczących potencjalnego Nabywcy. Czas odpowiedzi lub przydzielenia ceny specjalnej jest zależny od producenta danego urządzenia i może wynosić od 2 do nawet 48 godzin.

* - Pole wymagane


Sklep internetowy Shoper.pl